Avaldatud: 2019-07-23 07:00:00 CEST
Tallinna Sadam
Korporatiivne sündmus

Reisiparvlaeva Tõll ümberehitamine hübriidlaevaks

Tallinna Sadama tütarettevõte TS Laevad OÜ (edaspidi: „TS Laevad“) sõlmis lepingu Eesti laevaehitusfirmaga Baltic Workboats AS Virtsu-Kuivastu liinil sõitva reisiparvlaeva Tõll keskkonnasõbralikuks hübriidlaevaks ümberehitamiseks.  Ümberehituse käigus paigaldatakse laevale akupank, mis võimaldab vähendada diiselkütuse tarbimist ning sellest tekkivate heitgaaside vähendamist asendades fossiilse kütuse  akupankadesse salvestatud elektrienergiaga.

TS Laevade juhatuse esimehe  Jaak Kaabeli sõnul loodab TS Laevad selle projektiga asendada umbes viiendiku parvlaeva diislikütuse tarbimisest elektrienergiaga. „Usume, et lühematel parvlaevaliinidel on keskkonnasõbralikud elektrilaevad parvlaevanduse tulevik nii Eestis kui mujal, eriti arvestades ülemaailmseid kliimaeesmärke õhku paisatava CO2 vähendamiseks. Kui projekt on edukas, võetakse tehnoloogia edaspidi kasutusele kõigil neljal ettevõtte uuel laeval,” ütles Kaabel.

Ehitustööd teostab peatöövõtjana Baltic Workboats, akupangad tarnib Corvus Energy, elektri- ja automaatikaseadmed tarnib Norwegian Electric Systems ning peak-shaving hübriidlahenduse on projekteerinud LMG Marin. Investeeringu kogumaksumus on 1,6 mln eurot.

Ümberehitustööde algus on planeeritud käesoleva aasta oktoobrikuu keskpaigaks, mis tehakse peamiselt laeva liinil oleku ajal. Laeva lõplikuks üleviimiseks akutoitele peab laev kuni kaheks nädalaks liinilt kõrvale jääma. Lepingu kohaselt sõidab parvlaev Tõll akupankade elektritoitel hiljemalt 29. veebruaril 2020. 

Tallinna Sadamale kuulub üks Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2018. a 10,6 miljonit reisijat ja 20,6 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas läbi oma tütarettevõtete – OÜ TS Laevad korraldab parvlaevaühendust Eesti mandri ja suursaarte vahel ning OÜ TS Shipping osutab multifunktsionaalse jäämurdjaga Botnica jäämurde ja konstruktsioonilaeva teenust Eestis ja offshore projektides. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev sidusettevõte AS Green Marine. Kontserni 2018. a müügitulu oli 130,6 miljonit eurot, korrigeeritud EBITDA 74,4 miljonit eurot ning puhaskasum 24,4 miljonit eurot.


Lisainfo:

Sirle Arro
Turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja
AS Tallinna Sadam
s.arro@ts.ee